PUSKÁZZ LEGÁLISAN AZ ÉRETTSÉGIN

2018.04.30

Így pont egy héttel az írásbeli érettségi előtt, amikor már azt se tudom mihez nyúljak, és mit kéne még át néznem, -van amikor azt érzem már semmi nem fér a fejembe de van, hogy  azt érzem, hogy nem tudok semmit-. Úgy gondoltam itt az ideje összeszednem pár legális puskázási eszközt.



Drága VÉGZŐSÖK! 

Tudom ezt már ezeregyszer hallottátok az elmúlt hónapokban, de sajnos így igaz VÉGZETESEN közeleg az érettségi, de ne aggódjatok én nem fenyegetésnek, papolásnak szánom ezt a pár sort, inkább arról szeretnélek biztosítani benneteket, hogy nem lesztek egyedül, nem lesztek teljesen magatokra hagyva.

Miről is beszélek? Hát a hivatalos SEGÉDESZKÖZÖKRŐL! Mindnyájan tudjátok, hogy mit használhattok az érettségin teljesen legálisan? Vagy csak sodródtok az árral, és majd ráérünk arra még amolyan Pató Pál úr módjára kezelitek a dolgot. Azt mondjátok, hogy majd úgy is kiderül. Hát most mondom, ez rossz taktika. A segédeszközök általában megkönnyítik az írásbeli érettségin, illetve a szóbelin való szereplést

Tudom, sokatoknak ezek teljesen nyilvánvaló dolgok, de azért mégis, én inkább úgy döntöttem biztos ami ziher összeszedem nektek őket, egy helyre, nehogy bármelyikőtök otthon, hagyjon valamit is.


Milyen segédeszközökről beszélek?

  • Függvénytáblázat (matematika, fizika, kémia, informatika, földrajz)
  • Szöveggyűjtemény (irodalom-szóbeli)
  • Számológép (matematika, fizika, kémia biológia és földrajz)
  • Atlaszok ( történelem és földrajz) -igen lehet még mindig a piros mozaikost a törihez
  • Szótárak (idegen nyelvek)

Viszont, úgy gondolom, ez így önmagában elég kevés ettől senki nincs sokkal előrébb, tehát nézzük az egyes "puskákat" részletesebben is. 

Függvénytáblázat és Szöveggyűjtemény

  • Ügyeljetek arra, hogy a függvénytáblázatba (és minden más segédeszközbe) semmit beleírnotok, bejelölnötök nem szabad. Mindez törvénybe van foglalva, de tanárfüggő, hogy ellenőrzik-e. De nem gondolom, hogy érdemes kockáztatni és egy ekkora segítségtől elesni és akár több jegyet is rontani a végeredményen.
  • A függvénytáblázatot ajánlom mindenképpen sokat forgatni. Egy tipp: abba senki sem köthet bele, ha a fontos fejezetek kezdeténél jó erősen meghajtod a könyvet, mert ha tudod, hogy nagyjából hol keresd a hiányzó képletet, és ott már könnyen kinyílik a gyűjtemény akkor gyorsabban fog menni a keresés. Az sem árt ha a tartalom jegyzék a kisujjadban van, illetve a gyakorlásnál mindig nézed hol található az adott téma.
  • Nagyon fontos! Tudnotok kell, hogy az érettségin bármilyen függvénytáblázat használható (akár több is).
  • A szöveggyűjtemények esetében sem elfelejtendő, hogy a tartalom jegyzék a legjobb barátotok!
  • Az is előfordulhat, hogy a szóbeli vizsgára nem vihetitek a saját példányt és talán nem lesz ismerős az ott található gyűjtemény. Ilyenkor nyugalom, meg ér pár percet a felkészülésből, hogy átfussátok a tartalomjegyzéket, máris minden a helyére kerül és lapozgatás nélkül lehet nekiállni a felelet kidolgozásához.

Számológép

  • Nagyon fontos ne az érettségi elő estéjén vásárolt új hiper szuper számológépetekkel jelenjetek meg a nagy napon. Jobb olyan darabot vinni, amit mindig is használtok. Mivel minden számológép máshogy működik, komoly gondotok adódhat egy-egy bonyolultabb funkcióval, ami szintén értékes perceket vesz el az időből.
  • Nem mindegy az sem, hogy milyen számológéppel jelensz meg, na nem a márkára gondolok, hanem azt mindenkinek tudni kell, hogy a programozható változatok használata TILOS!
  • Ha netán nem teljesen világos hogy használható e a jelenlegi gépetek, érdemes egyeztetni a szaktanárra még jó időben, mert ha az ellenőr éppen a ti termetekben néz körül és felmerül a programozott számológép használatának lehetősége, akkor akár fel is függeszthetik a vizsgátokat.

Atlasz

  • A térkép nagyon sokat elárulhat, legyen szó akár a népvándorlásokat jelző nyilakról, a hegyeket ábrázoló vázlatról, vagy a jelmagyarázatokról, gyakorlatilag, ha jól olvasol a térképen lehet olyan feladat, amit egy az egyben megoldhatsz a térkép alapján.
  • Persze ehhez az kell, hogy az atlaszt ne csak az érettségi előtti 2-3 napban vegyétek a kezetekbe. Már csak azért is fontos lehet, hogy ismerd a segéd eszközödet, mert előfordulhat olyan feladat, ami arról is szólhat, hogy mennyire találjátok fel magatokat, hogy tudjátok felhasználni a rendelkezésre álló eszközöket.
  • A történelem atlaszod esetében pedig nem elfelejtendő a hátoldalakon, vagy éppen a témához kapcsolódó térképeknél megtalálható évszámok. Ezek beépíthetők az esszébe is és a rövid feladatoknál is hasznosak lehetnek.
  • Itt említeném meg lehet hallani minden félét az atlasz használatának milyenségéről, jelentem utána néztem a törvényi szabályozás Középiskolai Történelmi atlaszt ír elő. Jelenleg az hogy ez melyik kiadó gondozásában jelent meg az nincs meg kötve, tehát bármelyik használható. Az alábbi leírást a Cartographia kiadó honlapjáról került ide:

"A tankönyvfüggetlen atlasz megfelel az új kerettanterv elvárásainak, de tartalmában meghaladja annak követelményeit. A középszintű érettségi vizsga teljes menetében, míg az emeltszintű érettségi vizsga írásbeli részének 70%-án, és a teljes szóbeli vizsgán használható. Az atlasz nem csak a térképes feladatok megoldásában segít, így gyakorlott használata biztosítja az érettségi vizsga jó eredményét. Három (egyetemes történelem, magyar történelem és művelődéstörténet) jól elkülönülő részének adatokban gazdag térképei a részeken belül kronologikus sorrendben tárgyalják történelmet az őskortól napjainkig. A Föld fontosabb területeinek több ezer eseményét párhuzamba állító kronológiája segít a tér- és időbeli eligazodásban. Névmutatója több mint 10 000 földrajzi, történelmi és népnevet tartalmaz. "

Szótár

  • Magyar és Történelem vizsgára az iskolának kell biztosítani helyesírási szótárt. Ha valamiben nem vagy tok biztosak itt megtaláljátok, de nem érdemes túl sokat vacakolni velük. Jobb talán bizonytalanság esetén egy szinonima szót keresni. Ha mégis kikerülhetetlen a kérdéses szó akkor érdemes használni a szótárt, mert a 15 pont is bánhatja a sok helyesírási hibát.

  • Az idegen nyelvi érettségin is használható a két nyelvű szótár, ám fontos hogy nem egész idő alatt áll a rendelkezésetekre.. Ennek ellenére nagy segítség lehet pl. a levelek megírásánál, hogy választékosabban tudjatok fogalmazni.

Remélem így, hogy összegezve láttátok, hogy mi mindenre tudtok támaszkodni, az írásbeli vizsgákon kicsit megnyugodtatok, hogy nem vagytok annyira egyedül mint hiszitek.  

Sok sikert mindenkinek. 

#ihosiringobea

© 2018 Iringó blogja. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el